Intel Cascade Lake-X następcą Skylake-X

W trakcie konferencji Galaxy GEC 2017 Gaming Carnival, przedstawiciele Intela zaprezentowali diagram zawierający plany dotyczące rynku procesorów ogólnego zastosowania (CPU) na najbliższy rok. Wynika z niego, że w czwartym kwartale przyszłego roku na rynku zadebiutują procesory Cascade Lake-X, dedykowane dla podstawki Socket LGA 2066. Chipy będą wytwarzane w procesie litograficznym 14nm++, i w ofercie Intela zastąpią dotychczasową serię Skylake-X. Z diagramu wynika także, że Intel nie planuje w przyszłym roku premiery nowych procesorów dla podstawki Socket LGA 1151.

Według diagramu. w ofercie przez cały przyszły rok pozostaną 6 i 4 rdzeniowe procesory Coffee Lake, których oferta na początku nadchodzącego roku zostanie uzupełniona o ukłdy Coffee Lake S o niższym poborze energii.

Jest to dość zaskakujące z co najmniej dwóch powodów. Intel wcześniej zapowiadał debiut pierwszych 10-nanometrowych procesorów Ice Lake w 2. połowie przyszłego roku. Zniknięcie procesorów z planów na przyszły rok może oznaczać, że proces litograficzny 10nm nie jest jeszcze właściwie dopracowany.

Po drugie, według licznych przecieków Intel dla podstawki LGA 1151 przygotowuje 8-rdzeniowe wersje procesorów Coffee Lake, które na rynek mają trafić jako Core i7 9700K. Procesory te mają współpracować z chipsetem Z390, którego plany wprowadzenia na rynek w 2 połowie przyszłego roku zawierały wcześniejsze oficjalne diagramy wydawnicze Intela.