AMD potwierdza błędne działanie Ryzenów na niektórych PCtach

Od kilku dni w sieci można przeczytać o problemach niektórych posiadaczy Ryzenów używających do pracy Linuxa. Niewielka grupa użytkowników donosi, że przy długotrwałym i intensywnym obciążeniu całego CPU sporadycznie występują tzw. problemy segmentacji. Istnienie takiego błędu potwierdziło samo AMD, które natychmiast po otrzymaniu pierwszych zgłoszeń zaczęło poszukiwania źródła problemu. Na razie jednak go nie odnaleziono, bo jak przyznaje sam producent cała sprawa jest dość skomplikowana. Wiadomo tylko, że błąd pojawia się u niewielkiej grupy użytkowników i dotyczy tylko pierwszych partii Ryzenów.

Threadrippery oraz Epyci mają go być całkowicie pozbawione. Co ciekawe bardzo trudno sprokurować sytuację, w której Ryzen zacząłby źle funkcjonować.

AMD poinformowało też zainteresowanych użytkowników, że problem dotyczy nie tylko samych Linuksów, ale i systemów z rodziny Unix. Jednocześnie producent zapowiedział szybkie wydanie stosownej poprawki i obiecał, że w przyszłości będzie więcej testów sprzętu pod Linuksem.