AMD przygotowało nowy mikrokod naprawiający Turbo w Ryzenach

Od premiery Ryzeny 3000 mają problem z osiąganiem określonego w specyfikacji taktowania Turbo, co bardzo szybko zostało wytknięte AMD przez czujnych użytkowników. Producent obiecał naprawić tę sytuację i obecnie jesteśmy świadkami wcielania słów w życie. AMD zaczęło dostarczać partnerom nowy kod AGESA o numerze 1.0.0.3ABBA, który eliminuje problem zbyt niskiego Turbo, a producenci płyt głównych mają teraz za zadanie wydać nowy BIOS/UEFI, który będzie zawierać wprowadzone poprawki. Portalowi ChipHell udało się dotrzeć do nowego BIOSu dla płyt MSI z zaimplementowanym mikrokodem od AMD, natomiast portal Tom’s Hardware wziął go pod lupę i wykonał kilka testów z użyciem płyty MEG X570 Creator oraz procesorów Ryzen 9 3900X i Ryzen 7 3700X.

Po implementacji AGESA 1.0.0.3ABBA zegar modelu 3700X wzrósł z 4,375GHz do 4,4GHz, a w przypadku Ryzena 9 3900X częstotliwość osiągana przez pojedynczy rdzeń wyniosła maksymalnie 4,625MHz zamiast wcześniejszego 4,575GHz. Poniżej możecie zobaczyć jak te zmiany przełożyły się na wydajność opisywanych CPU. Nowe BIOSy powinny być dostępne mniej więcej do dwóch tygodni.

„Jednocześnie firma AMD ogłosiła, że 30 września udostępni zestaw narzędzi deweloperskich AMD do monitoringu, który ma na celu wesprzeć każdego, kto chce tworzyć publicznie dostępne narzędzia do monitorowania pracy procesora, spójnym zestawem danych pomiarowych z kluczowych czujników. Nowa wersja AMD Ryzen Master otrzymała obsługę Average Core Voltage API.”


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,