Ampere kolejną po Volcie generacją GPU Nvidia?

Nvidia kilka lat temu zaprezentowała mapę drogową dotyczącą nazw kodowych kolejnych generacji układów graficznych. Po generacji kart o nazwie Tesla (GeForce GTX 280 i 285) na rynku pojawiły się karty z serii Fermi (GeForce GTX 480 i 580), Kepler (GeForce GTX 680 i 780) a następnie Maxwell (GeForce GTX 980). Ostania generacja kart o nazwie kodowej Pascal trafiła na rynek w ubiegłym roku w postaci m.in. akceleratorów GeForce GTX 1080, 1070 czy 1060. Od pewnego już czasu wiadomo, że kolejna po Pascalu seria kart nosi nazwę Volta i trafi na rynek w przyszłym roku.

Do tej pory nie była jednak znana nazwa kodowa dla następnej po Volcie generacji układów graficznych Nvidia. Według najświeższych przecieków będzie to Ampere (lub Ampera). 

Co więcej, źródło z którego pochodzą te informacje mówi również o tym, że w przypadku kart GeForce dedykowanych na rynek konsumencki, Nvidia zupełnie pominie architekturę Volta, i karty z serii Pascal zostaną zastąpione odrazu kartami z serii Ampere. Ma to wynikać z rozdzielania architektur GPU na dwa oddzielne segmenty – jeden dla rynku HPC, obliczeń maszynowych i sztucznej inteligencji, oraz drugi segment obejmujący karty dla graczy nastawione na wysoką efektywność energetyczną i z tego względu pozbawione elementów nieużywanych przez grafikę 3D, jak np. rdzenie Tensor. Ampere miałaby być właśnie uproszczoną, bardziej efektywną energetycznie wersją Volty. 

Od dłuższego czasu wiadomo także, że Nvidia zamierza w przyszłym roku skorzystać z najnowszych pamięci GDDR6, a także 12-nanometrowego procesu litograficznego, i z pewnością wprowadzi na rynek w przyszłym roku nową generację swoich kart graficznych. 

O tym czy będzie to Volta, czy też Ampere(a), być może dowiemy się już na początku stycznia podczas targów CES, na których Nvidia planuje dłuższą konferencję. Kolejną okazją do pochwalenia się nowościami może być konferencja GTC, która odbędzie się w dniach 26-29 marca przyszłego roku w dolinie krzemowej.

 


Popularne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, Winrar, Minecraft, Xvid, ccleaner, happymod, adobe reader, Gimp, hwmonitor, daemon tools, 7 zip, adwcleaner, Ivona, Microsoft teams, Avast, Sketchup make, Davinci resolver, Windows XP, Occt, Driver booster, HD tune, Thunderbird, Skype, utorrent,Rufus, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 11 Professional Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader,Youtube Downloader Anydesk, Opera GX, Youtube Vanced, Minecraft Lanucher Notepad++, Steam, Auto Clicker, Malwarebytes, Origin, AfterBurner, Rufus, Chrome, Endomondo, Libreoffice, VLC Media Player, PDF Xchange, CPU Z, Afterburner, GG, Firefox, Origin, Youtube to mp3 converter, Youtube to mp3 converter VideoSoft, Discord, Drivermax, POCKIE NINJA, BLUESTACKS, dpoczta, engine cheat, optifine, PDF COMPRESSOR, minecraft launcher, PDFEDIT, Total Commander, OpenOffice, mp4 to mp3, Interner Explorer, Microsoft Edge, DirectX, 4k video Downloader, Teamspeak

Rankingi produktów: Laptop Gamingowy do 3000 zł, Fotele gamingowe, Klawiatura gamingowa, Laptop gamingowy do 4000 zł, Pad do telefonu, Pad do PC, Przystawka Smart TV, Telewizor do PS5, Wzmacniacz sygnału WiFi, Głośnik bezprzewodowy, Ranking robotów sprzątających, Laptop Gamingowy do 5000 zł, Laptop Gamingowy do 6000 zł,