Apple oficjalnie porzuca Intela i architekturę x86

W sieci już od pewnego czasu pojawiały się doniesienia o tym, że Apple zamierza w przyszłości całkowicie porzucić procesory x86. Plotki właśnie stały się faktem, bo firma Apple oficjalnie poinformowała o porzuceniu w swioch komputerach przenośnych i stacjonarnych procesorów Intela i architektury x86. Zostaną one zastąpione przez własne procesory oparte o architekturę ARM, projektowane przez Apple i wytwarzane w TSMC. Obsługa procesorów z architekturą ARM zostanie wprowadzona wraz z przygotowywanym macOS Big Sur. Do natywnej pracy na architekturze ARM zostanie przystosowana też część aplikacji, a praca pozostałych będzie emulowana za pomocą Rosetta 2.

Cała transformacja na zostać wykonana w ciągu najbliższych 2 lat. Jak zapowiedział Tim Cook, jeszcze jedna, przyszłoroczna seria komputerów Mac i laptopów MacBook wykorzysta częściowo procesory Intela. Urządzenia te będą dostępne też z pierwszymi autorskimi procesorami Apple. Natomiast seria komputerów stacjonarnych i przenośnych, która zadebiutuje w 2022 roku będzie już całkowicie oparta o własne procesory Apple.

Wraz z podaniem tej informacji Apple opublikowało grafikę, na której wymienia wiele powodów przejścia na własne procesory - wymieniając m.in wykorzystanie bardziej zaawansowanej litografii, lepsze zarządzanie energią, lepsze bezpieczeństwo, wspólną przestrzeń adresową dla CPU i GPU, czy obecność w CPU jednostek specjalizowanych przyspieszających uczenie maszynowe, obliczenia z użyciem sieci neuronowych i przetwarzanie obrazów. Apple niechcąco sugeruje przy tym, że CPU Intela tego nie posiadają, a ich rozwój nie nadąża obecnie za ostatnimi trendami w branży.

Decyzja Apple kończy też spekulacje o możliwości pojawienia się procesorów AMD Ryzen w przyszłych generacjach komputerów Mac i MacBook.


Informację skomentował już Intel, wydając krótkie oświadczenie, w którym informuje, że nadal będzie współpracował z Apple w innych obszarach, a także chwali swoje procesory.

"Apple jest naszym klientem w kilku obszarach działalności i nadal będziemy go wspierać. Intel koncentruje się na dostarczaniu najbardziej zaawansowanych rozwiązań dla komputerów PC oraz szerokiego wachlarza rozwiązań technologicznych, które re-definiują technologię komputerową. Wierzymy, że komputery napędzane naszymi chipami – oparte choćby na naszej przyszłej mobilnej platformie Tiger Lake – zapewniają klientom na całym świecie najlepsze doświadczenia w obszarach, które najbardziej cenią,"