Informacje o kartach AMD Navi odnalezione w sterownikach

AMD szykuje się do rynkowego debiutu kolejnej generacji swoich kart graficznych opartych o nową architekturę o nazwie Navi. Karty z układami Navi mają być pierwszymi akceleratorami koncernu z Sunnyvale z GPU wytwarzanym w litografii 7nm FinFET, opracowanej przez Global Foundries. Najważniejszą zmianą wprowadzoną w architekturze Navi będzie dodanie wyspecjalizowanych jednostek przeznaczonych do wykonywania zadań związanych z maszynowym uczeniem. Dzięki temu sztuczna inteligencja na komputerach zbudowanych z tych kart ma działać znacznie szybciej niż na obecnie sprzedawanych Radeonach.

Wygląda na to, że obsługa kolejnej generacji kart od AMD zaczyna się już pojawiać w sterownikach. W najnowszych sterownikach graficznych AMD dla Linuksa odnaleziono wpis:

“new_chip.gfx10.mmSUPER_SECRET.enable[0:0]”

Jak wiadomo, architektura Vega nosiła nazwę kodową GFX9, tak więc można spodziewać się, że określenie GFX10 dotyczy właśnie architektury Navi. Natomiast standardowa nazwa architektury została w tym przypadku ukryta pod określeniem SUPER_SECRET.

Według portalu videocardz, premiery kart graficznych opartych o 7nm układy z architekturą Navi należy spodziewać się pod koniec 2018 roku. Pojawienie się wpisów w sterownikach świadczy o wytworzeniu przez AMD prototypowych układów i rozpoczęciu ich testów.


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,