Intel jendnak będzie produkował swoje CPU w TSMC?

Występujące od pewnego czasu problemy Intela z przechodzeniem na nowsze procesy litograficzne ciągną za sobą falę spekulacji dotyczących możliwości zlecenia przez Intela produkcji procesorów innym producentom. Dość powiedzieć, że krzemowy gigant nadal bazuje w większości na liczącej sobie już 6 lat, 14nm litografii. Nowszy 10nm proces zyskał właściwe parametry dopiero w 2020 roku, a moce produkcyjne 10nm linii nie są obecnie duże. Mimo tego Intel bardzo długo konsekwentnie zaprzeczał doniesieniom o tym, jakby chciał produkować swoje CPU lub GPU u innych wytwórców.

To zmieniło się kilka miesięcy temu, kiedy krzemowy gigant przedstawił swoje szczegółowe plany dotyczące różnych wersji przygotowywanych układów graficznych Intel XE. Z planów tych okazało się, że do produkcji swoich chipów GPU Intel skorzysta zarówno z własnej litografii jak i z litografii TSMC i Samsunga.

Tymczasem najnowsze ogłoszenie o pracę w Intelu, odnalezione przez niezawodnego użytkownika Twittera o nicku Komachi Ensaka, zdradza, że plany dotyczące skorzystania przez Intela z fabryk TSMC nie kończą się tylko na GPU.

W ogłoszeniu tym Intel poszukuje inżynierów na stanowisko ds. integracji projektów (QAT Design Integration Engineer), informując, że będą oni odpowiedzialni za "rozwój i integrację procesorów SOC z serii Atom i Xeon, wytwarzanych przez Intela lub TSMC".


Najwidoczniej nie każdy z pracowników Intela (a szczególnie z działu HR) zwraca baczną uwagę na oficjalną narrację kierownictwa firmy, i starając się dobrze wykonać swoje zadanie przyczynia się do wycieku informacji na temat faktycznych planów swojego pracodawcy względem produkcji w TSMC.