Intel: proces 7nm w 4. kwartale 2021 roku, rynek CPU x86 nie jest już priorytetem
Podczas corocznej Konferencji Technologicznej Credit Suisse 2019, prezes i dyrektor generalny (CEO) Intela, Bob Swan, udzielił wywiadu w którym omówił kilka interesujących kwestii. Rozmowa początkowo dotyczyła procesu litograficznego 10nm i związanych z jego znaczącym opóźnieniem ostatnich problemów Intela, które świetnie wykorzystuje AMD. Zapytany o te kwestie prezes Intela stwierdził, że pierwsze 7nm procesory jego firmy trafią na rynek w 4. kwartale 2021 roku. Pod względem parametrów technicznych proces ten ma być zbliżony do technologii 5nm TSMC. Kolejny proces litograficzny Intela - 5nm, według sternika Intela ma być gotowy w 2. połowie 2024 roku, co niestety nie jest zbyt dobrą wiadomością, bo konkurencyjna 3nm litografia TSMC pojawi się około 2 lata wcześniej.
Poza tym Bob Swan wypowiedział się o znaczącej zmianie strategii swojej firmy. Jego zdaniem, obowiązujący w Intelu przez wiele lat tok myślenia, według którego Intel ma mieć 90 procent udziałów w rynku procesorów x86, był dużym błędem.
Taka strategia według Boba Swana spowodowała, że Intel za bardzo skupiał się na jednym produkcie, i w efekcie zaprzepaścił wiele szans na innowacje i rozwój. Aktualnie, zamiast bycia liderem rynku x86, ważniejsze dla Intela ma być utrzymanie ponad 30 procentowego udziały w całym rynku układów scalonych do różnych zastosowań, obejmującym m.in procesory CPU x86 i procesory mobilne, procesory graficzne, modemy i chipy komunikacyjne czy układy do zadań związanych ze sztuczną inteligencją.
To dość ciekawa wypowiedź, w której nie trudno przyznać prezesowi Intela dużo racji. Krzemowy gigant kiedyś przeoczył rynek procesorów mobilnych z architekturą ARM, a następnie dość późno zaczął angażować się w układy scalone dedykowane sieciom 4G / 5G, sztucznej inteligencji czy samochodom autonomicznym. Z tego powodu nie jest zaskakujące iż Bob Swan uważa, że firma tej wielkości jak Intel nie może trzymać się tylko jednego rynku x86, którego pozycja może w przyszłości nadal słabnąć.
Z drugiej strony - zapowiedź przeniesienia priorytetu z rynku x86 na ogólny rynek procesorów różnego typu i rodzaju można odczytywać jako próbę wyprzedzającego usprawiedliwienia jeszcze większych problemów, jakie mogą czekać Intela ze strony wzrastającej konkurencji ze strony AMD i producentów układów scalonych na zamówienie.
Może to oznaczać, że Intel aktualnie stara się jak najbardziej zdywersyfikować swoje portfolio, będąc już pogodzonym z tym, że w kwestii dalszego rozwoju litografii może nie udać mu się dotrzymać kroku TSMC i Samsungowi, a AMD mając dostęp do ich technologii, będzie posiadać nad nim przewagę.