Koniec produkcji kart Radeon Vega

Francuski serwis Cowcotland informuje, że w niektórych sklepach wyczerpują się już zapasy kart graficznych z serii Radeon Vega. Coraz większe problemy z dostępnością tych akceleratorów wskazują na to, że ich produkcja została już jakiś czas temu zakończona . Oznacza to, że AMD nie dostarcza już układów graficznych Vega 56 i Vega 64 do producentów kart, a producenci nie dostarczają gotowych kart graficznych do dystrybutorów. Zakończenie produkcji serii Vega nie jest zaskakujące - tym sposobem AMD robi miejsce na rynku dla nowych modeli Radeon RX 5700 i Radeon RX 5700 XT z serii Navi.

Według źródeł Cowcotland, nadal produkowane są karty z serii Polaris, które mają pozostać na rynku przynajmniej do debiutu modeli Radeon RX 5600, który spodziewany jest najwcześniej w 4. kwartale tego roku.

Karty Radeon Vega zadebiutowały na rynku pod koniec 3. kwartału 2017 roku, i spotkały się z dość chłodnym przyjęciem. Wydajność była niższa od oczekiwanej, a pobór energii wysoki. Dlatego teź wśród graczy opinie na ich temat były raczej przeciętne. Dodatkowo karty były wykupywane przez górników kryptowalut, i w efekcie szybko ich ceny wzrosły powyżej rekomendowanych, a dostępność stała się niewielka.