Meltdown i Spectre: 4 pozwy przeciw Intelowi, dwa przeciw AMD

Upublicznione niedawno luki Meltdown i Spectre to obecnie jeden z głównych tematów w branży IT. Najbardziej wizerunkowo ucierpiał Intel, którego procesory podatne są na wszystkie rodzaje luk. W lepszej sytuacji jest firma AMD, której procesory nie są podatne na lukę Meltdown, a jeden z dwóch wariantów ataku Spectre jest możliwy, ale utrudniony w realizacji. Przeciwko obu producentom wytoczone zostały już pierwsze pozwy sądowe.

Do 17 stycznia, w sądzie w Kalifornii złożone zostało w sumie sześć pozwów przeciwko obu producentom procesorów: cztery przeciwko Intelowi, dwa przeciwko AMD. Ich autorami są kancelarie prawnicze, a powodami głównie akcjonariusze i inwestorzy. 

W przypadku Intela pozwy dotyczą bezpośrednio występowania błędów w procesorach oraz wprowadzania na rynek nowych procesorów z pełną wiedzą o istnieniu w nich luk bezpieczeństwa. Nieco inaczej wygląda sytuacja firmy AMD, która została pozwana za wprowadzanie akcjonariuszy w błąd poinformowaniem o niemal zerowej możliwości podatności na lukę Spectre 2. Następnie 11 stycznia producent skorygował informację, podając, że w pewnych sytuacjach ten rodzaj ataku jest jednak możliwy do przeprowadzenia na procesory Ryzen i Epyc.

O wynikach ew. postępowań będziemy informować na bieżąco na łamach naszego serwisu - należy jednak zakładać, że sprawy trochę potrwają. 


Przypomnijmy w efekcie upublicznienia informacji o lukach Meltdown i Spectre Intel zapowiedział powołanie działu bezpieczeństwa procesorów. Krzemowy rozpoczął też dystrybucję nowych wersji BIOS na lukę Spectre 1, natomiast Microsoft w trybie przyspieszonym wydał łatki do Windows na lukę Meltdown, co spowodowało problemy z działaniem programów antywirusowych oraz uruchamianiem komputerów ze starszymi procesorami AMD. Luka Spectre 2 będzie dopiero łatana.