Micron: pamięci GDDR6 w 2018 roku

Firma Micron na swoim blogu pochwaliła się zaawansowaniem prac nad kolejną generacją pamięci dla kart graficznych o nazwie GDDR6. Pamięci GDDR6 pojawią się na rynku w przyszłym roku i w porównaniu do GDDR5 i GDDR5X zaoferują znacznie wyższą przepustowość, wynoszącą do 16 Gbps. Dla porównania pamięci GDDR5X stosowane w aktualnych kartach Nvidia mogą się pochwalić przepustowością na poziomie 10 lub 11 Gbps. Micron, obok Samsunga, jest jednym z liderów w pracach nad GDDR6. Firma dostarcza już od jakiegoś czasu dla Nvidia pamięci GDDR5X montowane m.in w kartach GeForce GTX 1080, 1080 Ti oraz Titan Xp.

Jak informuje Micron, w porównaniu do poprzedników pamięci GDDR6 wykorzystywać będą nową obudowę FBGA180, a także wiele nowych technik analizy, przetwarzania i odszumiania sygnałów. Wszystko po to, aby osiągnąć docelową prędkość 16 Gbps. Firma przyznaje jednak, że początkowo pamięci GDDR6 jej produkcji zaoferują prędkość 14 Gbps. Przy czym będzie to prędkość zalecana, a o końcowej szybkości z jaką pracować będą kości, zdecydują sami klienci. Dostępna będzie także tańsza wersja dedykowana do pracy z prędkością 12 Gbps. 

Wcześniej swoim zaawansowaniem prac nad GDDR6 pochwaliła się firma Samsung

Wygląda więc na to, że pamięć GDDR6 trafi do flagowych wersji najnowszych generacji kart graficznych, np. z serii Nvidia Volta.