Nagłe skoki temperatury w i7 7700K?

Część posiadaczy procesorów Core i7 7700K skarży się od kilku miesięcy na dziwne zachowanie procesora. Ten w losowych przypadkach podnosi zegary bazowe do maksymalnego poziomu bez wyraźnej przyczyny co owocuje wzrostem temperatury i zwiększonym hałasem wywołanym przez układ chłodzenia, starający się odprowadzić nadmiar ciepła. W ekstremalnych przypadkach CPU potrafią rozgrzać się do ponad 90 stopni Celsjusza. Spora część zgłoszeń mówi o temperaturach rzędu 97 stopni nawet podczas prostych zadań domowych/biurowych.

To niebezpiecznie blisko granicy 100 stopni Celsjusza, wyznaczonej w specyfikacji jako maksymalnej, dopuszczalnej.

Nagłe skoki taktowania są nie tylko uciążliwe dla użytkowników, ale też wpływają negatywnie na żywotność układów Core. Dlatego też użytkownicy TOPowych Kaby Lake’ów czekają na poprawkę ze strony Intela. Tej jednak prawdopodobnie nie będzie wcale, bo producent stwierdził, że takie zachowanie CPU jest normalne, a zgłaszane przez posiadaczy anomalie są związane z normalnym funkcjonowaniem systemu. Zdaniem Intela procesor próbuje po prostu szybko ukończyć jakieś wymagające zadania i stąd podniesione zegary. Padła też dość zaskakująca rada by nie podkręcać zegarów procesora, bo taki zabieg może negatywnie wpływać na jego zachowanie. Przypominam, że mówimy o CPU przeznaczonym do OC właśnie (końcówka K).

Jak nie trudno się domyślić takie tłumaczenie nie usatysfakcjonowało posiadaczy Core i7 7700K i ci dobitnie wyrażają swój sprzeciw. Producent zdaje się jednak tego nie zauważać.

Źródło: twojepc.pl