Niereferencyjne Radoeny RX Vega od XFX

Firma XFX przygotowała swoje własne, autorskie wersje kart graficznych Radeon RX Vega. Są to modele Radeon RX Vega 64 Double Editionoraz Radeon RX Vega 56 Double Edition. Karty posiadają autorską płytkę drukowaną oraz system chłodzenia, zbudowany z aluminiowego radiatora z systemem miedzianych ciepłowodów, oraz dwóch dużych wentylatorów. Całość ma dość nietypowy kształt. Co ciekawe - producent postanowił pozostawić taktowanie obu kart na poziomie znanym z wersji referencyjnych. Układ graficzny kart Radeon RX Vega 64 Double Edition pracuje z zegarem 1247 MHz standardowo i 1546 MHz w trybie Boost, a 8 GB pamięci HBM2 jest taktowane zegarem 945 MHz (1890 MHz).

W przypadku kart XFX Radeon RX Vega 56 Double Edition częstotliwości taktowania to odpowiednio 1156 MHz standardowo, 1471 MHz w trybie Boost i 800 MHz (1600 MHz efektywnie) dla pamięci.


Swoją drogą jest bardzo ciekawe, czy XFX nie rozważa aktualnie powrotu do produkcji kart graficznych Nvidia. Starsi czytelnicy TwojePC.pl na pewno pamiętają, a młodszym przypomnijmy, że do 2008 roku firma XFX dostarczała na rynek wyłącznie karty GeForce. Sytuacja zmieniła się w połowie 2008 roku, po premierze udanych kart Radeon 4870 oraz energochłonnych i gorących GeForce GTX 280 – wówczas firma XFX dodała do swojej ofery Radeony, a dwa lata później, wiosną 2010 roku zdecydowała, że nie wprowadzi na rynek kart GeForce GTX 470 i GeForce GTX 480, czego powodem było rozczarowanie nową serią kart z architekturą Fermi oraz obawa o awaryjność spowodowana bardzo wysoką temperaturą pracy kart.

Seria Fermi (GeForce GTX 470 i 480) spowodowała nawet upadek niektórych związanych z Nvidią producentów kart graficznych (np. firmy BFG), a niektórzy, jak XFX, przestawili się z produkcji kart GeForce na Radeony.

Firma AMD oferowała w tym czasie udane Radeony serii 5000, a następnie pojawiły się karty Radeon serii 6000 i 7000. Jednak w ostatnich latach dzięki udanym seriom kart Kepler, Maxwell i Pascal, Nvidii udało się odzyskać sporo udziału w rynku, kosztem konkurencyjnych kart Radeon. Pytanie o to, czy niekótrzy z producentów kart graficznych planują obecnie skupiebie się na produkcji kart GeForce, można uznać za otwarte.

 


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,