Nowy światłówód transatlantycki o przepustowości 160 Tb/s

Microsoft i Facebook poinformowały o ukończeniu prac nad montażem najnowocześniejszego transatlantyckiego światłowodu komunikacyjnego. MAREA ciągnie się przez prawie 6600 kilometrów po dnie Atlantyku i łączy ze sobą Virginia Beach w USA oraz Bilbao w Hiszpanii. Światłowód ma przepustowość na poziomie 160 Tb/s - Microsoft i Facebook chcą za jego pomocy rozszerzyć ofertę oraz zwiększając atrakcyjność swoich usług świadczonych w Europie. Wykonaniem światłowodu na zamówienie obu amerykańskich gigantów zajmowała się hiszpańska firma Telefonia. Kabel zaczęto kłaść w kwietniu tego roku.

Światłowód składa się z ośmiu żył, które zostały zamknięte w miedzianej otulinie pokrytej plastikiem i wodoodporną gumą. Telefonica zapewnia, że jest on wysoko odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne i powinien służyć przez wiele lat. Oficjalny start komunikacji nowym światłowodem ma nastąpić na początku przyszłego roku.

W przyszłości będzie możliwe dalsze zwiększenie przepustowości, przy wykorzystaniu bardziej zaawansowanych technik modulacji, odszumiania i wzmacniania.

Dodatkowa przepustowość pomiędzy Ameryką Północą oraz Europą zostanie wykorzystana m.in. do zwiększenia stref dostępności usługi chmurowej Microsoft Azure. Facebook jeszcze nie zdradził, jakie ma plany wykorzystania światłowodu.