Płyty główne z chipsetami Z370 niekompatybilne z procesorami Kaby Lake?

Nadchodzące 4 i 6-rdzeniowe procesory Intela 8 generacji (nazwa kodowa Coffe Lake) będą przystosowane do współpracy z chipsetami z serii 300 i podstawką Socket LGA 1151. Od jakiegoś czasu było już wiadomo, że dotychczasowe płyty główne bazujące na chipsetach z serii 100 oraz 200, które obsługują procesory 6. i 7. generacji Intela (odpowiednio Skylake i Kaby Lake), nie obsłużą najnowszych procesorów 8. generacji. Sporo osób liczyło jednak na to, że płyty z chipsetami z serii 300 dedykowane dla najnowszej generacji procesorów, zapewnią wsteczną kompatybilność i będą obsługiwać procesory 6 i 7 generacji..

Niestety okazuje się, że płyty główne z chipsetami z serii 300 na ten moment nie wspierają procesorów Skylake i Kaby Lake. Serwis Hardware.info sprawdził, czy możliwa jest współpraca procesorów tych układów z płytami głównymi z chipsetem Z370. Wynik testu okazał się negatywny.

Jest to tym bardziej dziwne w sytuacji, gdy fizyczna budowa podstawki LGA 1151 na płytach dla procesorów Coffe Lake jest całkowicie identyczna, jak na płytach z chipsetami z serii 100 i 200. Intel nie zdecydował się też na żadne zmiany w układzie pinów.

Redaktorzy Hardware.info wyrażają jednak nadzieje, że Intel zdecyduje się nas pozytywnie zaskoczyć i w przyszłości dla płyt z chipsetami z serii 300 udostępni aktualizację BIOS, która pozwoli na obsługę przez te płyty starszych procesorów pod gniazdo LGA1151.