Seagate uruchamia sprzedaż 16TB dysków HDD z serii Exos

Seagate ogłosił rozpoczęcie sprzedaży 3.5-calowych nośników o pojemności 16TB należących do rodziny Exos X. Obecnie dostawy są ograniczone ze względu na możliwości produkcyjne, ale w drugiej połowie roku ta przeszkoda ma zostać przezwyciężona, a szczytowa dostępność jest przewidziana na drugi kwartał 2020 roku. Nowe nośniki są zbudowane z wykorzystaniem 9 talerzy zbudowanych w oparciu o technologię TDMR (two-dimensional magnetic recording). Jest to rozwinięcie standardowego zapisu magnetycznego (PMR). Pod tą nazwą kryje się kilka współpracujących ze sobą głowic położonych na wspólnym ramieniu, które jednocześnie czytają dane z kilku sąsiadujących ze sobą ścieżek.

W ten sposób eliminuje się zjawisko interferencji (ITI) wynikające z niewielkich odstępów pomiędzy poszczególnymi ścieżkami, ułożonymi ściśle na talerzu magnetycznym. 

Nowe dyski firmy Seagate są przy tym napełniane helem, który dzięki swojej niskiej gęstości – około 7x niższej niż powietrza, stawia mniejszy opór umieszczonym w środku elementom. To wpływa bezpośrednio na grubość talerzy i głowic, które mogą być bardziej filigranowe. Cen niestety nie podano.

Wiadomo natomiast, że za kilka miesięcy producent chce wprowadzić do sprzedaży kolejny nośnik z serii Exos, tym razem o pojemności 18TB, a w przyszłym roku ofertę zasilą pierwsze nośniki wykonane w technologii HAMR o pojemności co najmniej 20TB.