Windows Terminal, czyli nowe podejście Microsoftu do wiersza poleceń

Microsoft zaprojektował nową aplikację dla systemu Windows 10 dedykowaną deweloperom i osobom zajmującym się utrzymanie infrastruktury komputerowej o wszystko mówiącej nazwie Windows Terminal. Pod nią kryje się odświeżony wiersz poleceń z obsługą graficznych fajerwerków pokroju obsługi przeźroczystości czy lepiej wyglądających czcionek. Jednak Microsoft nie skupił się na szczęście jedynie na wyglądzie i aplikacja otrzymała szereg bardzo użytecznych funkcji. Przede wszystkim może ona współpracować zarówno z jądrem Windowsa jak i zaimplementowanym w systemie Microsoftu jądrem Linux, dzięki czemu można wykorzystywać ten sam program do różnych zadań.

Pojawiła się też obsługa zakładek, z których każda może działać w innym trybie i z innym podświetleniem składni, co dodatkowo ułatwia pracę. Przykładowo obok siebie będzie można uruchomić tradycyjnego Powershella oraz terminal WSL. Windows Terminal korzysta przy tym z dobrodziejstw układów GPU, które odpowiadają między innymi za renderowaniem GUI z wykorzystaniem bibliotek DirectX. 

Nowa aplikacja Microsoftu do użytkowników trafi w czwartym kwartale bieżącego roku, ale niecierpliwi mogą wypróbować ją wcześniej posiłkując się programem niejawnych testów Widnows Insider.