Tachyum zapowiada swoje procesory dla SI

Firma Tachyum Inc. wprowadziła do oferty swój pierwszy, w pełni uniwersalny procesor dedykowany serwerom dla systemów maszynowego uczenia. Model Prodigy bazuje na autorskiej architekturze zbudowanej w taki sposób, by maksymalnie efektywnie mogła ona przetwarzać 16-bitowe liczby zmiennoprzecinkowe i była przy tym wygodna w użyciu. Producent chwali się między innymi wsparciem dla środowisk TensorFlow i PyTorch oraz obsługą aż 8TB danych przechowywanych na raz w pamięci RAM przez pojedynczy procesor i 64TB przez cały węzeł (node). Opisywany układ może się też pochwalić pokaźną ilością pamięci podręcznej oraz umiejętnością uruchomienia kodu napisanego dla CPU na bazie architektury x86, ARM i RISC-V.

Podobno kod napisany dla najnowszego Prodigy ma być znacznie przejrzystszy i prostszy w zrozumieniu niż ten stworzony z myślą o współpracy z CUDA lub OpenCL, co nie przeszkadza temu chipowi w osiąganiu bardzo dobrych rezultatów jeśli chodzi o wydajność. Jeśli wierzyć Tachyum, to stworzony przez nich układ jest znacznie wydajniejszy niż A100 i ponad 10x bardziej efektywny niż najszybszy z Xeonów. Przynajmniej w maszynowym uczeniu. Serwer zbudowany na bazie tych procesorów ma oferować wydajność na poziomie 32 EXAFLOPSÓW, co zdaniem producenta czyni go bezkonkurencyjnym na tle dostępnych rozwiązań. Dział PR wspomina też o 10x niższym zapotrzebowaniu na energię elektryczną w porównaniu do konkurencji, 4x lepszym TCO (całkowity koszt implementacji) i 3x niższym koszcie w przeliczeniu na wykonywane instrukcje (MIPS). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to opisywany procesor trafi do sprzedaży w przyszłym roku i będziemy mieli okazję na zweryfikowanie wszystkich wymienionych w tekście obietnic.

Dodam jeszcze, że aktualnie w ofercie Tachyum można znaleźć w sumie cztery procesory z rodziny Prodigy (niektóre na razie tylko na papierze). Najmocniejszy z nich, czyli T16128 ma 128 rdzeni z zegarem 4GHz, po 32KB pamięci L1 na dane i instrukcje oraz 64MB współdzielonej pamięci L3. Do tego dochodzą kontrolery PCI-Express 5.0 oferujące w sumie 48 linii, dwa interfejsy 400 Gigabit Ethernet, oraz 12-kanałowy kontroler DDR5 (4800 MT/s).

Tachyum chce ze swoimi układami załapać się na kawałek bardzo lukratywnego tortu jakim jest rynek AI. Ten ma być do 2024 roku wart ponad 300 miliardów dolarów.

Udostępnij artykuł na swoich mediach społecznościowych:


Kategorie: Muzyka | GSM | Programowanie | Edukacja | Biuro i firma | Narzędzia | Multimedia | Internet i komunikacja | Grafika | Dom | Bezpieczeństwo
Popularne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, Winrar, Minecraft, Xvid, ccleaner, happymod, adobe reader, Gimp, hwmonitor, daemon tools, 7 zip, adwcleaner, Ivona, Microsoft teams, Avast, Sketchup make, Davinci resolver, Windows XP, Occt, Driver booster, HD tune, Thunderbird, Skype, utorrent,Rufus, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 11 Professional Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader,Youtube Downloader Anydesk, Opera GX, Youtube Vanced, Minecraft Lanucher Notepad++, Steam, Auto Clicker, Malwarebytes, Origin, AfterBurner, Rufus, Chrome, Endomondo, Libreoffice, VLC Media Player, PDF Xchange, CPU Z, Afterburner, GG, Firefox, Origin, Youtube to mp3 converter, Youtube to mp3 converter VideoSoft, Discord, Drivermax, POCKIE NINJA, BLUESTACKS, dpoczta, engine cheat, optifine, PDF COMPRESSOR, minecraft launcher, PDFEDIT, Total Commander, OpenOffice, mp4 to mp3, Interner Explorer, Microsoft Edge, DirectX, 4k video Downloader, Teamspeak