Wyniki sprzedaży kart graficznych w Q2 2020

Firma analityczna Jon Peddie Research opublikowała nowe wyniki sprzedaży układów graficznych, obejmujące dane za drugi kwartał 2020 roku. Co zaskakujące, okres ten okazał się lepszy niż pierwszy kwartał bieżącego roku - o 2,5%. Zazwyczaj mamy do czynienia z odwrotnym trendem. Zyskały na tym zarówno AMD jak i Nvidia, które dostarczyły w tym czasie odpowiednio o 8,4% i 17,8% więcej układów niż w Q1. Stracił natomiast Intel, który w drugim kwartale sprzedał o 2,7% układów mniej. Sumarycznie rynek kart graficznych wzrósł w ujęciu kwartalnym o 0,68%, a w rocznym aż o 12,54%.

Statystycznie w drugim kwartale każdy zakupiony komputer miał 1,26 karty graficznej co oznacza, że duża część PCtów oprócz zintegrowanego układu graficznego dysponowała też dedykowanym akceleratorem.

W sumie najwyższym udziałem w rynku może się pochwalić Intel, który wciąż ma 64%, ale sukcesywnie traci na rzecz AMD (18%) oraz Nvidii (19%). Zieloni świetnie radzą sobie też w segmencie dedykowanych kart graficznych, gdzie dysponują już 80% udziałem. To o 9 punktów więcej niż przed rokiem. Nvidia zdobyła je kosztem AMD, które dzierży w tym momencie zaledwie 20% rynku.