Western Digital zapowiada dostawy 18 TB i 20 TB dysków HDD

Western Digital poinformował, że zawarł już pierwsze umowy na dostawy dysków HDD o pojemności 18 TB i 20 TB. Urządzenia mają być dostarczane w pierwszej połowie przyszłego roku, a jednym z ich odbiorców zostanie Dropbox. Będą to modele Ultrastar DC HC550 CMR o pojemności 18TB, oraz Ultrastar DC HC650 SMR o pojemności 20 TB. Pierwszy z dysków korzysta z klasycznej techniki zapisu, natomiast drugi i bardziej pojemny model wykorzystuje technologię zapisu SMR (Shingled Magnetic Recording), w której kolejne ścieżki częściowo zachodzą na poprzednie ścieżki, co zwiększa gęstość upakowania danych i pojemność, ale jak wiadomo - powoduje ogranioczoną wydajność przy nadpisywaniu raz zapisanych danych.

Obydwa dyski posiadają łącznie 9 talerzy oraz wypełnienie helem. Niestety producent nie określił, czy wykorzystano w nich przygotowywaną od dłuższego czasu technologię zapisu wspomaganego promieniowaniem mikrofalowym, nazywaną MAMR (Microwave Assisted Magnetic Recording). Rozwiązanie to ma w przyszłosci umożliwić budowę dysków o pojemności 40-50 TB.


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,