Zen 2 z bardzo dobrym uzyskiem na poziomie 70%

Proces 7nm jest jeszcze stosunkowo młody przez co uzysk tworzonych z jego wykorzystaniem chipów jest niższy niż w przypadku dopracowanej litografii 14nm. Świadome tego problemu AMD zdecydowało się na podzielenie swojego procesora na kilka mniejszych modułów osadzonych na wspólnej płytce PCB i połączonych szybkim interfejsem Infinty Fabric. W rezultacie rdzeń x86 Zen 2 ma około 88mm² i dzięki temu uzysk sprawnych układów wynosi około 70% (70 na 100 chipów w waflu jest sprawnych). Informacje te pochodzą z nieoficjalnych źródeł, ale ich autorami są osoby, które już wcześnie odpowiadały za potwierdzone przecieki.

Słowem można uznać powyższą informację za wiarygodną. Pozostaje pytanie czy te 70% to wynik dobry, zły, czy może przeciętny? Aby na nie odpowiedzieć warto odwołać się do porównania.

Za punkt odniesienia może nam posłużyć chociażby procentowy uzysk sprawnych rdzeni x86 Zen z początków produkcji - wynosił on około 80%. Korzystając z tej wiedzy można łatwo dojść do wniosku, że jest dobrze, ale bez rewelacji. Z drugiej strony rdzenie Zen 2 trafią nie tylko do Ryzenów ale i do Threadripperów. Te będą natomiast konkurować z monolitycznymi konstrukcjami Intela, w tym z TOPowym modelem wyposażonym w 28 rdzeni, którego uzysk to marne 35%. A jak wiadomo im wyższy uzysk sprawnych układów tym większa dostępność i niższy koszt produkcji. 


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,