Jak zrobić z telefonu kamerę internetowa

Ostatnio miałem potrzebę kupienia kamery internetowej, tak bym mógł rozmawiać z rodziną przez Skype czy tez poprzez czat na Onecie. Przed samym kupnem naszła mnie chęć sprawdzenia, czy nie mógłbym wykorzystać komórki jako kamerki. Po godzinie grzebania w internecie i ustawieniach programu udało się!. Co prawda było dużo oszukania ale w końcu osiągnąłem cel, mianowicie komórka była widziana jako urządzenie, mogłem wybrać kamerkę i to poprzez sieć WiFi.

Jest dużo programów, do tego aby przerobić komórkę np na kamerę IP, jednak nie każdy wie, że można używać komórki jako zwykłej kamerki - widzianej jako urządzenie, dzięki czemu można widzieć się z kimś poprzez internetowe czaty, podążając od towarzyskich a kończąc na tych powyżej osiemnastego roku życia. Koniec opisu przechodzimy do działania.

Co jest potrzebne?

Telefon (smartfon) z systemem Android.
Kabel USB łączący komputer z komórka lub połączenie WiFi.
Program DroidCam Clinet
Program DroidCam

Opcjonalnie podam przykład na połączeniu WiFi, a następnie dla USB.

Uruchomienie komórki jako kamera poprzez WiFi.
1. Instalujemy na komórce darmowy program DroidCam ze sklepu Google Play
Po instalacji programu na komórce przechodzimy do komputera a następnie...
2. Pobieramy program DroidCam Client , a następnie go instalujemy go.

Uwaga: komputer jak i komórka muszą być podpięte do jednej sieci Wifi, w innym wypadku urządzenia się nie będą widzieć, tak więc najlepiej jeżeli komputer łączy się z internetem poprzez WiFi, to komórkę należy podpiąć pod tą samą sieć.

3. Uruchamiamy program DroidCam na komórce, gdzie wyskakuje nam na ekranie nazwa sieci w której jesteśmy, adres IP oraz port obrazu nadawanego z komórki, te dane trzeba zapisać bo będą zaraz potrzebne. Uruchomiony na komórce program DroidCam zostawiamy włączony.

droidcam komorka
4. Przechodzimy do komputera, uruchamiamy program DroidCam Client, wyskakuje nam okno programu, gdzie uzupełniamy odpowiednie pola. Wpierw wybieramy typ połączenia, czyli w tym wypadku WiFi (lewy górny róg okna programu), teraz w polu Device IP wpisujemy adres, który zapisaliśmy (adres wyświetlający się na ekranie programu uruchomionego w komórce), na tej samej zasadzie uzupełniamy pole "DroidCam Port:" wpisując odpowiedni port (jest to przeważnie 4747).
5. Zaznaczamy  haczykiem Video oraz Audio w zależności co mamy odbierać na komputerze, opcjonalnie proponuje Audio oraz Wideo.
6. Klikamy w "Start", w tym momencie w oknie programu powinien ukazać się obraz z kamery komórki.

Używanie kamerki jako urządzenia na Skype i czatach internetowych.

Jeżeli chcemy aby na komunikatorze Skype obraz uruchomiony został z komórki, należy przejść menu górnego gdzie klikamy na:

Narzędzia, tam wybieramy Opcje, następnie ustawienia video, wybierz kamerkę i tu wybieramy jako źródło kamerę DroidCam Source 3, może być też pod inna nazwą przykładowo DroidCam xxx, zapisujemy zmiany i cieszymy się obrazem z komórki. Chcąc uruchomić komórkę jako kamerę na czacie... Wchodzimy przykładowo na czat Onetu, gdzie po pewnym czasie wyskakuje nam okno ustawień programu Adobe Flash Player, gdzie trzeba zezwolić na nadawanie obrazu.

flash player

W tym momencie klikamy w to okno prawym przyciskiem myszy i wybieramy ustawienia, gdzie przechodzimy do zakładki kamera (mała ikonka kamery) i wybieramy z listy naszą kamerę DroidCam Source 3 lub o podobnej nazwie. Zamykamy okienko a następnie zezwalamy na nadawanie ciesząc się obrazem z komórki. Jeżeli chcemy zaprzestać nadawania, to wyłączamy programy w komórce, jak i klienta DroidCam Ciinet na komputerze.

Uruchomienie komórki jako kamera poprzez kabel USB.

1. Aby użytkownik mógł uruchomić komórkę jako kamerkę poprzez USB, należy włączyć debugowanie USB. Debugowanie USB powinno znajdować się w ustawieniach telefonu na samym dole w Opcjach programistycznych, u mnie jest to np ścieżka:  Ustawienia>System>Opcje programistyczne>Debugowanie USB. Uwaga! Jeżeli nie ma owej opcji ustawień programistycznych trzeba ją uaktywnić poprzez wejście w  Ustawienia> Informacje o urządzeniu/telefonie, a następnie znaleźć pozycję: Numer wersji lub Numer kompilacji, tutaj bardzo ważna rzecz, klikamy na owy blok czyli Numer Wersji/Numer kompilacji do momentu, aż pojawi się napis, ze jesteśmy już programistami, lub tym podobny, wtedy wchodzimy ponownie w Ustawienia, gdzie przechodzimy na sam dół i tam powinna się już znajdować opcja ustawień programistycznych. Po włączeniu trybu Debugowanie USB, system powinien zainstalować sterowniki.

Jeżeli wyskoczy komunikat o błędnie zainstalowanych sterownikach, to należy zainstalować je ręcznie, z paczki ADB Drivers

2. Po zainstalowaniu sterowników należy sprawdzić czy komórka została wykryta prawidłowo, w tym celu uruchamiamy CMD - konsolę komend, wywołujemy ją poprzez kombinacje klawiszy Win+R (lub Win+f, znajdując plik cmd.exe), gdzie pojawi się okno uruchamiania,  tam należy wpisać cmd, zatwierdzając ENTEREM. Teraz w konsoli należy wejść do katalogu zainstalowanego programu, domyślnie jest to ścieżka C:\Program Files\DroidCam, w konsoli używamy polecenia CD, dzięki któremu poruszamy się po katalogach, tak więc dla mojego przykładu należy wpisać cd c:\program files (x86)/droidcam, po wejściu do katalogu przechodzimy do katalogu "adb" tak więc wpisujemy w linii komend "cd adb". Będąc w folderze adb, wpisujemy polecenie adb devices, tutaj wyświetli się nazwa naszej komórki o ile została prawidłowo zainstalowana, nazwa może zawierać dziwny ciąg znaków. Jeżeli na liście będzie widniała nazwa i będzie ona offline, to znaczy, że nie zezwoliliśmy na autoryzację transmisji debugowania USB, wtedy trzeba przejść na komórkę i będzie tam widniał komunikat, aby zezwolić na autoryzację transmisji...
3. Teraz ważna sprawa, uruchamiamy forward portów, wpisując w linii komend: adb forward tcp:4747 tcp:4747.

cmd
4. Uruchamiamy klienta DroidCam Client, a w nim wybieramy typ połączenia USB, oznaczony krzaczkiem (lewy górny rób programu). Dla przypomnienia, komórka powinna być ciągle podłączona poprzez kabel USB. W polu DroidCam Port wpisujemy port 4747, zahaczamy ptaszkiem Video oraz Audio i wciskamy "Start" - cieszymy się obrazem z komórki :) Dalsza część wykrycia komórki jako urządzenia, jest identyczna jak w poprzednim przypadku podczas połączenia WiFi.

droid cam client

Trzeba dodać, że przerobienie smartfona na kamerę internetową  niesie duże pole do popisu, bowiem, kamera staje sie bezprzewodowa, o ile połączymy ja poprzez WiFi, może także służyć jako kamera szpiegowska, ponieważ, aplikacje na komórce można zminimalizować, a ona dalej będzie działała jako kamera i wysyłała obraz, który można zapisać na dysku w odpowiednim programie. Ostatnią bardzo przydatną funkcją jest możliwość użycia jej do monitoringu, czy też wykrywania ruchu.

Wszelkie prawa do kopiowania oraz rozpowszechniana zabroniona, autorem tekstu jest Borg.

Udostępnij artykuł na swoich mediach społecznościowych:


Kategorie: Muzyka | GSM | Programowanie | Edukacja | Biuro i firma | Narzędzia | Multimedia | Internet i komunikacja | Grafika | Dom | Bezpieczeństwo
Popularne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, Winrar, Minecraft, Xvid, ccleaner, happymod, adobe reader, Gimp, hwmonitor, daemon tools, 7 zip, adwcleaner, Ivona, Microsoft teams, Avast, Sketchup make, Davinci resolver, Windows XP, Occt, Driver booster, HD tune, Thunderbird, Skype, utorrent, Rufus, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 11 Professional Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Youtube Downloader Anydesk, Opera GX, Youtube Vanced, Minecraft Lanucher Notepad++, Steam, Auto Clicker, Malwarebytes, Origin, AfterBurner, Rufus, Chrome, Endomondo, Libreoffice, VLC Media Player, PDF Xchange, CPU Z, Afterburner, GG, Firefox, Origin, Youtube to mp3 converter, Youtube to mp3 converter VideoSoft, Discord, Drivermax, POCKIE NINJA, BLUESTACKS, dpoczta, engine cheat, optifine, PDF COMPRESSOR, minecraft launcher, PDFEDIT, Total Commander, OpenOffice, mp4 to mp3, Interner Explorer, Microsoft Edge, DirectX, 4k video Downloader, Teamspeak