Ceny pamięci RAM w 2018 roku nadal będą wysokie

Zdaniem analityków z DRAMeXchange ceny pamięci RAM utrzymają się w przyszłym roku na wysokim poziomie. Wszystko ma być spowodowane bardzo dużym popytem na pamięci zarówno w smartfonach, jak i komputerach stacjonarnych - gdzie premiery nowych procesorów (Ryzen, Coffee Lake) według przewidywań skłonią dużą ilość osób do zmiany komputerów na nowsze, zwłaszcza w przypadku komputerów stacjonarnych. Według szacunków DRAMeXchange popyt na pamięci RAM wzrośnie w przyszłym roku o 20,6% względem popytu odnotowanego w tym roku.

Natomiast producenci będą mogli zwiększyć swoje moce produkcyjne i dostarczyć na rynek w przyszłym roku o 19,6% więcej modułów, niż w tym roku.

W efekcie nie ma żadnych szans na spadki cen pamięci DRAM, zwłaszcza w sytuacji, w której producenci będą potrzebowali dodatkowych środków na rozbudowę linii produkcyjnych w celu zaspokojenia dużego wzrostu popytu, nie notowanego na tak wysokim poziomie już od kilku lat.

Jednak według DRAMeXchange faktycznie sytuacja nie jest tak zła, a producenci zwyczajnie dostosowują swoje moce produkcyjne tak, aby ceny pamięci DRAM utrzymywały się wysokie.