Procesory sztucznej inteligencji Intel Nervana jeszcze w tym roku

Kiedy inni producenci co jakiś czas ogłaszali prace nad technologiami związanymi ze sztuczną inteligencją, Intel nie zabiegał o rozgłos. W efekcie cześć analityków zaczęła już prognozować, że firma może stracić ten wschodzący rynek na rzecz innych producentów, tak jak kilka lat temu straciła rynek procesorów do smartfonów na rzecz m.in. Qualcomma Wygląda jednak na to, że Intel drugi raz nie popełni tego samego błędu - firma zapowiedziała właśnie wprowadzenie do sprzedaży swoich własnych procesorów do wspierania obliczeń sztucznej inteligencji oraz obliczeń z zastosowaniem sieci neuronowych.

Są to układy o nazwie Nervana Neural Network Processor (w skrócie Nervana). Prace nad układami trwały trzy lata. Co ciekawe, Intel nie musiał zaczynać od zera - w 2016 roku krzemowy gigant wykupił startup Nervana, który pracował nad procesorami dla sztucznej inteligencji. Następnie krzemowy gigant wsparł projekt własnymi technologiami, finansami oraz grupą inżynierów. Pierwsze próbki chipów zostaną wyprodukowane jeszcze w tym roku, oraz dostarczone m.in. do Facebooka.

Brian Krzanich wyraził nadzieję, że zbudowanie rodziny układów dedykowanych obliczeniom związanym ze Sztuczną Inteligencją przyśpieszy jej zastosowanie w opiece zdrowotnej, social-mediach, samochodach i prognowaniu pogody. Więcej informacji na dedykowanej stronie www.intelnervana.com