Najnowsza wersja malware xHelper na Androida jest odporna na reset

Zagrożenia typu Malware są niezwykle uciążliwe i niebezpieczne. Zwłaszcza na smartphone’ach, gdzie nie można łatwo usunąć zagrożenia i często trzeba uciekać się do przywracania urządzenia do stanu fabrycznego co wiąże się z usunięciem wszystkich danych i aplikacji. Okazuje się, że nawet tak radykalne działanie nie zawsze musi odnieść sukces. Od pewnego czasu w sieci krąży złośliwa aplikacja dla Androida o nazwie xHelper, która jest odporna nawet na tzw. factory reset. Raz zainstalowana jest niemożliwa do usunięcia i po każdej deinstalacji pobiera się na nowo. Eksperci ds. bezpieczeństwa nie wiedzą na razie w jaki sposób jej twórcom udało się tego dokonać, ale niewątpliwie jest to ogromny problem.

Zagrożenie jest tym większe, że xHelper potrafi samoistnie uaktywniać opcję instalacji aplikacji spoza sklepu i ściągać na zainfekowany telefon inne oprogramowanie. Na razie jej twórcy ograniczają się co prawda jedynie do wyświetlania uciążliwych reklam, ale nie ma pewności, że tak będzie zawsze.

Obecnie na świecie jest ponad 45 tysięcy telefonów zainfekowanych xHelperem, przy czym część użytkowników ma to szczęście, że na ich urządzeniu została zainstalowana starsza wersja którą blokują niektóre aplikacje antywirusowe. Niestety najnowsza odmiana jest o wiele groźniejsza.


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,