Niektóre GPU Nvidii są wytwarzane przez Samsunga w litografii 11nm?

Przy okazji premiery RTXów Super na światło dzienne wyszła dość zaskakująca informacja. Otóż Nvidia rozpoczęła produkcję chipów TU 106 w Korei Południowej. Jest to tym ciekawsze, że TSMC nie posiada w tym kraju żadnych Fabów, a co za tym idzie zieloni musieli znaleźć dodatkowego partnera. Biorąc pod uwagę skomplikowaną budowę GPU nie trudno się domyślić, że wybór padł na Samsunga. W tym momencie pojawia się kolejna zagwozdka. Otóż Samsung nie ma w swojej ofercie litografii 12nm, a co za tym idzie Nvidia musiała przeprojektować układ tak, by mógł być wytwarzany w nowej technologii.

Do wyboru były dwa procesy: 14nm LPP oraz 11nm LPP. Oficjalnie nie wiadomo który wybrano, ale zdziwiłbym się, gdyby nie był to 11LPP. Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na potwierdzenie ze strony Nvidii i porównanie chipów tworzonych przez TSMC z tymi od Samsunga. Nie będzie to oczywiście łatwe, bo specyfikacja obu układów nieco się od siebie różni, ale i tak pewnie z biegiem czasu jakieś konkluzje się pojawią.

Poniżej dowód i zarazem powód całego zamieszania:


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,