PowerToys powrócą jako programy Open Source

Starsi użytkownicy pamiętający czasy świetności Windows 95 z pewnością pamiętają zestaw oprogramowania freeware dystrybuowanego pod wspólną nazwą Microsoft PowerToys. Wśród dostępnych narzędzi znajdowały się zarówno proste programy jak ułatwiający odtwarzanie FlexiCD, czy Quick Res do szybkiej zmiany rozdzielczości, jak i rozbudowane narzędzia, takie jak TweakUI do zarządzania GUI systemu. PowerToys były bardzo popularne jeszcze w czasach Windows XP, ale potem niemal całkowicie wymarły. Wyjątkiem były narzędzia takie jak aplikacja do synchronizacji SyncToy, która działa nawet z Windows 10.

Przypominamy o tym, bo po kilku latach przerwy Microsoft stwierdził, że warto powrócić do porzuconej niegdyś idei z nowymi „zabawkami”, które będą powstawać jako oprogramowanie Open Soure umieszczane w serwisie GitHub. 

Dwa pierwsze PowerToys zostaną oddane w ręce użytkowników latem i będą to Maximize to New Desktop oraz Windows Key Shortcut Guide. Pierwszy z wymienionych widżetów po najechaniu na przycisk maksymalizacji będzie uruchamiać wyskakujące okienko z opcją stworzenia nowego pulpitu i zmaksymalizowania w nim aplikacji. Drugi z programów po przytrzymaniu klawisza Windows wyświetli dostępne skróty klawiszowe.