Specyfikacja techniczna procesorów Skylake-X

Procesory Intela z rdzeniami Skylake-X wielokrotnie opisywaliśmy na łamach TPC, prezentując ich częściową specyfikację techniczną. W końcu nadszedł czas by ostatecznie zamknąć ten rozdział za sprawą oficjalnego dokumentu firmy Intel, który zdradza wszelkie tajemnice nowej serii CPU. To, co od razu rzuca się w oczy to duża rozbieżność w kwestii zastosowanego kontrolera RAMu i ilości dostępnych linii PCI-Express. Najsłabszy model ma wsparcie dla 28 linii i pamięci o częstotliwości pracy 2400MHz, a w przypadku droższych wersji użytkownik dostaje 44 linie i obsługę RAMu typu DDR4-2666MHz.

Cechą wspólną X’ów jest użyta mikro architektura x86, wykorzystanie czterokanałowych kontrolerów RAM oraz tej samej ilości cache L3 w przeliczeniu na rdzeń – 1,475MB. Generalnie też im więcej rdzeni ma CPU, tym jego zegar jest niższy, bo całość wydziela więcej ciepła. Sytuacji nie poprawia decyzja o wykorzystaniu pasty termoprzewodzącej zamiast lutu łączącego IHS z jądrem krzemowym. Premiera 12-rdzeniowego Core i9-7920X będzie mieć miejsce 28 sierpnia, a reszta rodziny CPU HCC (oznaczenie chipów o dużej ilości rdzeni) zostanie dodana do oferty 25 września.

Poniżej specyfikacja wszystkich CPU z rodziny X oraz rozpiska zegarów Turbo dla różnych scenariuszy wykorzystania procesora.