Wiceprezes AMD: krzem nie zostanie zastąpiony w ciągu najbliższych 10 lat

Starszy wiceprezes AMD, Forrest Norrod, na konferencji Rice Oil and Gas wypowiedział się na temat przyszłości techniki materiałowej w produkcji układów scalonych. Jego zdaniem krzem nie zostanie zastąpiony inny materiałem w ciągu najbliższych około 10 lat. Jak stwierdził, choć grafen i nanorurki to bardzo obiecujące rozwiązania, to jednak minie około 10 lat zanim technika i ekonomia pozwolą je faktycznie wykorzystać do budowy układów scalonych. Forrest Norrod dodał, że klasyczna technika krzemowa wciąż posiada możliwości miniaturyzacji - jego zdaniem możliwe jest jeszcze wykonanie dwóch kroków, to jest przejście na 5nm a następnie 3nm proces litograficzny.

Osiągnięcie granic możliwości współczesnej techniki krzemowej według niego nastąpi za 8 do 10 lat. Jak dodał, grafen jest uznawany za najlepszego kandydata do zastąpienia krzemu, oferując bardzo wysokie terahercowe częstotliwości przełączania, wysoką przewodność i rezystancję. 

Forrest Norrod stwierdził także, że jego zdaniem rozwój techniki kwantowej przyspieszy za około 10 lat. Jego zdaniem obliczenia kwantowe są szczególnie przydatne do określonych zastosowań i nie będą w stanie całkowicie zastąpić tradycyjnego przetwarzania binarnego, dlatego technologia kwantowa może być rozwijana równolegle z tradycyjnymi komputerami.


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,