Szybka historia Opery

Opera... stworzona przez norweską firmę Opera Software ASA. Jest bezpłatną, jedną z najlepszych na rynku przeglądarek internetowych, jest głównym konkurentem przeglądarek, takich jak: Firefox, Google Chrome, czy Internet Explorer. Historia tej aplikacji sięga roku 1944, kiedy to powstała pierwsza wersja pod nazwa MultiTorg Opera 1.0b4. Była to czwarta przeglądarka na świecie, pod względem szybkości powstania, poprzedzała nawet sławnego Internet Explorer'a. w 1995 roku dwaj pracownicy - Jon Stephenson von Tetzchner oraz Geir Ivarsøy , opuścili progi firmy Telenor i założyli firmę Opera Software ASA. Przeglądarka w wersji 2.0 była już nazywana jako Opera i to ona jako pierwsza przeglądarka obsługiwała zakładki. Wersja 4 była przełomowa, bowiem, wprowadzono w niej wbudowanego klienta poczty email.

Do wersji 4.x przeglądarka była płatna, natomiast od wersji 5.x do 8.x była udostępniana z reklamami, na zasadach licencji adware, a od 20 września 2005 była już udostępniana jako wersja darmowa, wtedy jej popularność wzrosła. Od wersji 3.5 pracowała na silniku Elektra, w wersji 7.0 gdzie rozszerzono funkcjonalność o nowego klienta poczty M2, możliwość automatycznego wgrania skórek, czy też poprawienie grafiki, przeglądarka przeszła na nowy silnik Presto 1.0. 2 lipca 2013 roku przeglądarka otrzymała nową dawkę funkcji, przeszła zmianę interfejsu użytkownika i przeszła na nowy silnik o nazwie Blink - poprzednik Chromium, który to poprawił jej kompatybilność, oraz możliwość wprowadzenia mniejszych aktualizacji.

Od wersji 6.03, jeszcze z silnikiem Elektra, Opera zaczęła obsługiwać system Mac OS, natomiast od wersji 7.54 z silnikiem Presto zaczęła obsługiwać systemy Mac OS X oraz Linux. W drugiej połowie 2014 roku programiści zaczęli się skupiać na lepszej obsłudze systemu Linux, i tak 2 września 2014 roku na silniku Blink, Opera zaczęła w pełni obsługiwać system Linux. Każda funkcja Opery od wtedy jest dostępną pod jedna z wiodących platform tj. Windows Mac OS X oraz Linux. W coraz to nowszych wersjach przeglądarki.

Najnowsza wersja przeglądarki dostępna jest w naszym serwisie - Opera


Ważne programy: Lucky Patcher, HWMonitor, HD TUNE, Driver Booster, XVID, utorrent, Skype, Adobe Reader, CCleaner, Gimp, UltraIso, Bandicam, Foxid Reader, Skype, Ccleaner, Adobe Reader, Winrar, Utorrent,