AMD ogłasza przejęcie Xilinx za 35 mld USD

Firma AMD poinformowała dzisiaj, że zawarła ostateczną umowę na przejęcie Xilinx przez AMD w ramach transakcji o wartości 35 miliardów dolarów. Aktualnie Xiling jest jednym z największych producentów układów FPGA (field-programmable gate arrays) i konkuruje na tym polu między innymi z Intelem, który również ma silną pozycję w tym sektorze. W roku fiskalnym 2020 firma ta odnotowała przychód w wysokości 3,16 miliarda dolarów, a w czwartym kwartale 2019 roku jej przychód wynosił 828 milionów dolarów. Przejęcie Xilinx-a połączy dwóch liderów branży z komplementarnymi portfelami produktów i klientami.

AMD będzie oferować najsilniejsze w branży portfolio wysokowydajnych technologii procesorowych, łącząc procesory, układy GPU, układy FPGA, adaptacyjne układy SoC i głęboką wiedzę w zakresie oprogramowania. Połączona firma wykorzysta możliwości obejmujące niektóre z najważniejszych segmentów rozwoju branży, od centrów danych po gry, komputery osobiste, komunikację, motoryzację, przemysł, lotnictwo i obronę.

„Przejęcie firmy Xilinx to kolejny etap w naszej drodze do ustanowienia firmy AMD jako lidera w branży wysokowydajnych komputerów i preferowanego partnera dla największych i najważniejszych firm technologicznych na świecie” - powiedziała prezes i dyrektor generalna AMD, dr Lisa Su. „To naprawdę fascynująca kombinacja, która stworzy znaczącą wartość dla wszystkich interesariuszy, w tym akcjonariuszy AMD i Xilinx, którzy skorzystają z przyszłego wzrostu i potencjału wzrostowego połączonej firmy. Zespół Xilinx jest jednym z najsilniejszych w branży i cieszymy się, że możemy powitać ich w rodzinie AMD. Łącząc nasze światowej klasy zespoły inżynierów i głęboką wiedzę w tej dziedzinie, stworzymy lidera branży z wizją, talentem i skalą, które pozwolą zdefiniować przyszłość wysokowydajnych komputerów ”.

„Cieszymy się, że dołączamy do rodziny AMD. Nasze wspólne kultury innowacji, doskonałości i współpracy sprawiają, że jest to idealne połączenie. Razem będziemy prowadzić nową erę wysokowydajnych i adaptacyjnych komputerów” - powiedział Victor Peng, prezes i dyrektor generalny Xilinx. „Nasze wiodące układy FPGA, adaptacyjne układy SoC, akceleratory i rozwiązania SmartNIC umożliwiają wprowadzanie innowacji od chmury po urządzenia brzegowe i końcowe. Umożliwiamy naszym klientom szybsze wdrażanie zróżnicowanych platform na rynek z optymalną wydajnością i wydajnością. Współpraca z AMD pomoże przyspieszyć rozwój naszej działalności w zakresie centrów danych i umożliwić nam zdobycie szerszej bazy klientów na większej liczbie rynków ”.

Dzięki połączonemu zespołowi 13 000 utalentowanych inżynierów i ponad 2,7 miliardów dolarów rocznych inwestycji w badania i rozwój, AMD będzie dysponować dodatkowym talentem i skalą, aby dostarczać jeszcze silniejszy zestaw produktów i rozwiązań dla konkretnych dziedzin.


Dodatkowe szczegóły transakcji
Zgodnie z warunkami umowy, akcjonariusze Xilinx otrzymają ustalony parytet wymiany wynoszący 1,7234 akcji zwykłych AMD za każdą akcję zwykłą Xilinx, którą posiadają na zamknięcie transakcji. Biorąc pod uwagę stosunek wymiany, stanowi to około 143 USD na akcję zwykłą Xilinx2. Po zamknięciu obecni akcjonariusze AMD będą posiadać około 74 procent połączonej spółki na zasadzie całkowitego rozwodnienia, podczas gdy akcjonariusze Xilinx będą posiadać około 26 procent. Transakcja ma zostać uznana za wolną od podatku reorganizację dla celów federalnego podatku dochodowego w USA.

AMD spodziewa się osiągnąć wydajność operacyjną na poziomie około 300 mln USD w ciągu 18 miesięcy od zamknięcia transakcji, głównie w oparciu o synergie w kosztach sprzedanych towarów, współdzielonej infrastrukturze i usprawnieniu wspólnych obszarów.

Transakcja została jednogłośnie zatwierdzona przez zarządy AMD i Xilinx. Przejęcie podlega zatwierdzeniu przez akcjonariuszy AMD i Xilinx, uzyskaniu pewnych zezwoleń regulacyjnych i innych zwyczajowych warunków zamknięcia. Obecnie oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca roku kalendarzowego 2021. Do zamknięcia strony pozostają odrębnymi, niezależnymi spółkami.


Zarząd i Rada Dyrektorów
Dr Lisa Su będzie kierować połączoną firmą jako CEO. Natomiast dotychczasowy prezes i dyrektor generalny Xilinx, Victor Peng, dołączy do AMD jako prezes odpowiedzialny za biznes i inicjatywy rozwoju strategicznego Xilinx, obowiązujące po zamknięciu transakcji. Ponadto po sfinalizowaniu transakcji co najmniej dwóch dyrektorów Xilinx dołączy do Rady Dyrektorów AMD.a